ЧИСТИЙ КИТАЙ – ЦЕ НЕ МІФ

ЧИСТИЙ КИТАЙ – ЦЕ НЕ МІФ
Для багатьох тема екології в Китаї асоціюється зі страшилками (сіре небо, хвороби, люди в масках, зміг), а голлівудські режисери використовують цю тему в своїх фільмах-катастрофах. Звичайно, проблема існує і досить велика, але китайці – не лякливий народ. Вони впевнено перетворюють свої найбрудніші міста в екологічно чисті.
За сміливим підрахунками фахівців, на поліпшення ситуації китайцям знадобитися приблизно 16 років, а може і більше. Все залежить від бажання, фінансування та свідомості громадян. Якщо вивчити весь список проблем китайських міст, то в ТОП-5 увійдуть: забруднення атмосфери і води, ерозія ґрунтів, переробка відходів, повені і посуха, вплив виробництва на навколишнє середовище.
Згідно статистики 2011 року Китай посів четверте місце у всьому світі за рівнем забруднення води, відразу після Бразилії, Росії та Канади. Вода у всіх найважливіших водосховищах і водоймах країни виявилася непридатна для використання в їжу. А якість повітря у 70% міст Китаю виявилося нижче допустимих показників.
Які ж заходи вже сьогодні китайці роблять для «порятунку» своєї країни? Серед найбільш масштабних можна виділити наступні:
1. Перехід на екологічні джерела палива і отримання електрики.
2. Впровадження очисних технологій для використання в побутових умовах.
3. Переведення виробництва на високотехнологічні рішення.
4. Жорсткий контроль виробництв на предмет використання заборонених хімікатів і речовин.
5. Збільшення штрафних санкцій для порушників.
6. Впровадження електромобілів.
7. Активне озеленення територій.
Активно питанням озеленення почали займатися лише з 2005 року. За основу була взята програма розвитку Китаю, розроблена ще в 80-х. Звичайно, спочатку її ретельно пропрацювали і тільки потім застосували на практиці. Такий підхід дозволив уникнути істотних проблем. Головне правило – не тільки висаджувати нові дерева там, де їх немає, але і облагороджувати вже існуючі лісосмуги та парки. А за деревами, яким понад 500 років, встановити чи не цілодобовий нагляд.
Особлива увага приділяється територіям уздовж річок, авто і залізниць, інших архітектурних об'єктів. Головний принцип — «вид як парк», що означає не просто насадити як можна більше чагарників і дерев, а зробити все привабливим для людського ока. Ландшафтним дизайнерам явно довелося добре потрудитися.
В результаті, на сьогоднішній день приблизно 31% міської території Китаю покритий зеленими газонами, чагарниками, парками. Якщо розрахувати площу зеленої території на одну людину, то в середньому виходить по 7,39 м2. Дуже великі сили були кинуті на запобігання переосушення ґрунтів і запобігання пожеж. Також не забули і про гризунах з комахами, які постійно завдають шкоди рослинам. Своєчасна боротьба з ними дозволяє економити близько 1 млрд юанів на рік.
Через 10 років активної робіт вже можна побачити перші поліпшення. Саме вони надихають фахівців складати різноманітні рейтинги чистих міст Китаю. Найпопулярнішим вважається рейтинг за чистоту повітря. Перша десятка виглядає наступним чином: Лхаса, Чжоушань, Хайкоу, Куньмін, Фучжоу, Сяминь, Шеньчжень, Чжухай, Хуейчжоу і Чжуншань. Пекін зайняв 39-е місце, Шанхай – на 12-е, а Гуанчжоу – 27-е.
Китайська влада докладає максимум зусиль, щоб якомога швидше і якісно! поліпшити екологічну ситуацію по всій країні. І, можливо, через кілька десятків років Китай стане найбільш екологічно чистою країною в світі.